Image Alt

FAQ

Znajdź odpowiedź

Zebrałam w jedno miejsce najczęściej zadawane mi pytania. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, skorzystaj z formularza kontaktowego 🙂

01 Czy latanie jest bezpieczne?

To jak zapytać, czy jeżdżenie samochodem jest bezpieczne. O bezpieczeństwie decyduje odpowiedzialność i zdrowy rozsądek. Pilot przechodzi odpowiednie szkolenia, pod okiem instruktorów trenuje sytuacje awaryjne, jest regularnie sprawdzany, przechodzi okresowe badania, przed każdym lotem wykonuje przegląd statku powietrznego i stosuje się do odpowiednich przepisów oraz procedur. Wszystko to czuwa nad bezpieczeństwem każdego lotu.

02 Gdzie można polecieć szybowcem?

W sumie tam, gdzie jest pogoda i gdzie nie przeszkadzają strefy powietrzne. Rekordowe przeloty na świecie sięgają nawet 3000 km. W Polsce doświadczeni piloci potrafią wykonać przeloty przekraczające 1000km i wrócić na lotnisko. Im dłuższy jest dzień i lepsza pogoda, tym dłuższy przelot można wykonać. Uczniowie piloci zaczynają od przelotów o długości minimum 50 km.

03 Jak szybko latają szybowce?

Szybowce mają swoją prędkość maksymalną dochodzącą prawie do 300km/h, jednak zależy to od ograniczeń konkretnego modelu. W rzeczywistości, użyteczny zakres prędkości na trasie zależy od warunków. Im pogoda jest lepsza, tym szybciej się lata. Zależnie od pogody i modelu, prędkość na trasie waha się od ~80km/h do ~240km/h.

04 Jak długo da się utrzymać szybowcem w powietrzu?

Zakładając, że pogoda jest dobra, czyli jest termika albo żagiel lub fala, to jedynym ograniczeniem jest pilot. Jeśli jest uzbrojony w odpowiednią ilość jedzenia, picia, jest wypoczęty i odpowiednio ubrany, to nic nie stoi na przeszkodzie aby być w powietrzu nawet 10h. Ze względów bezpieczeństwa nie bije się już rekordów długości lotu bo przekraczały one dobę.

05 Ile trwa i ile kosztuje szkolenie szybowcowe?

Czas szkolenia zależy od dyspozycyjności ucznia, jakości ośrodka szkolenia oraz pogody. Jeśli wszystkie czynniki ze sobą współgrają i uczeń dobrze przyswaja wiedzę, to całe szkolenie praktyczne można zrealizować w 1,5 miesiąca. Ceny różnią się między ośrodkami, a najdroższym jednorazowym wydatkiem jest szkolenie podstawowe od 2000 do nawet 6000 zł. Całe szkolenie podstawowe do uzyskania licencji to wydatek około 13 000 zł (sezon 2022).

06 W jakim wieku można się szkolić na szybowcach?

Dolna granica to 14 lat, jednak należy mieć na uwadze, że to zajęcie wymagające odpowiedzialności. Nie powinno się ``wypychać`` na takie szkolenie kogoś, kto sam bardzo nie chce tego robić. Nie każdy ośrodek chce podjąć się szkolenia tak młodych osób. Nie ma natomiast ustalonej odgórnej granicy. Decydujące są badania lotniczo-lekarskie oraz zdolność do przyswajania materiału i chęć nauki.

07 Czy da się w pełni kontrolować lot szybowcem?

Tak! Szybowiec kontroluje się dokładnie w taki sam sposób jak samolot. Różni się jedynie sposób dostarczania energii aby lot był możliwy. Mimo, że szybowiec względem powietrza cały czas opada, to potrafi się unosić wykorzystując unoszące się powietrze, tak jak robią to ptaki, które nie machają skrzydłami.

08 Jak startuje szybowiec?

Szybowiec może wystartować za samolotem, z którym połączony jest liną holowniczą, albo za wyciągarką, za samochodem, grawitacyjnie zepchnięty ze specjalnej górki, z lin gumowych (rzadka i nieco historyczna metoda startu) lub z wykorzystaniem własnego napędu startowego. Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości szybowiec połączony liną z samolotem, wyciągarką lub samochodem wypina się, kontynuując samodzielnie lot.

09 Skąd wziąć i ile kosztuje szybowiec?

Szybowiec można wypożyczać na godziny w aeroklubie, stowarzyszeniu albo wynająć od prywatnego właściciela lub posiadać własny. Kosztuje tyle co samochód. Walutą na rynku szybowcowym jest €, a szybowiec można kupić i za od 500€ do 300000€. Przeciętny szybowiec, bezpieczny i przyjemny w eksploatacji na potrzeby rekreacyjne można nabyć za 8-16 k €. Popularne jest kupowanie szybowców na spółkę z kimś innym.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on