Odrzutowy silnik szybowcowy JS1

Blog

jak wybrać ośrodek szkolenia? – szybowce

Decyzja podjęta! Chcę zostać pilotem szybowcowym, czas przejść do działania. Jeśli nie masz w rodzinie i wśród znajomych nikogo, kto mógłby Ciebie wprowadzić w ten świat (ja również nie miałam), zapewne zaczniesz szukać w Internecie. U „wujka Google” można znaleźć wiele, ale czy treściwie? Z ciekawości, sama przejrzałam na jakie wpisy natrafi osoba, która szuka informacji na temat szkolenia. Niestety wiele z nich jest albo mocno nieaktualna, niezbyt klarowna, albo po prostu nie na temat. Niektórzy też decydują się zapytać np. na Facebooku w grupie ale z doświadczenia powiem, że większość komentarzy to albo nazwa miejsca, w którym lata autor komentarza, albo mało obiektywne epitety takie jak: szybko/tanio/dobrze. Jak więc dobrze wybrać? 

szybowiec LS8 na tle skrzydła szybowca

zapytaj w ośrodku o konkrety:

1. ilość godzin, które ośrodek wylatał na szybowcach w ostatnich sezonach – dzięki temu dowiesz się, czy aeroklub działa prężnie, czy latanie odbywa się tam raczej sporadycznie, a może jest ośrodkiem głównie samolotowym, gdzie szybowce stanowią dodatek. “Dużo”/”mało” to pojęcia względne, dlatego konkretna liczba godzin da lepszy ogląd sytuacji. Są w Polsce aerokluby, które wylatują regularnie ponad 4000 godzin rocznie.

2. ilość wyszkolonych podstawowo osób – robiąc rozeznanie łatwo zauważyć, że liczby mogą się znacznie różnić. Są ośrodki, które szkolą 2 osoby rocznie, a są i takie, które szkolą po kilkadziesiąt osób, lub takie, co nie szkolą w ogóle.

3. ilość zdanych egzaminów praktycznych w roku – można sobie porównać ile osób podchodzi do egzaminu, względem ilości osób, które rozpoczęły szkolenie. Oczywiście nie każdy, kto rozpoczął kurs będzie kontynuował szkolenie ale jeśli rozbieżność jest spora, to może to świadczyć np. o tym, że z jakiś względów uczniowie piloci przenoszą się do innych ośrodków.

4. średni czas od szkolenia podstawowego do egzaminu – to bardzo istotne jeżeli zależy Tobie na sprawnym szkoleniu. Znów “długo”/”szybko” to pojęcia względne, dlatego warto zorientować się ile czasu średnio trwa szkolenie od pierwszego lotu, do egzaminu LKE. W sprawnie działających ośrodkach, całe szkolenie w sezonie można zrealizować w 1-1,5 miesiąca, jeśli uczeń pozostaje dyspozycyjny i pogoda nie spłata większego figla.

5. ilość szybowców dwusterowych – mając już wiedzę na temat ilości osób, które się szkolą, warto dopytać, ile jest dostępnych do szkolenia szybowców. Jeśli ośrodek szkolący na okrągło ma do dyspozycji tylko jeden szybowiec, może to być informacja, że przy problemach technicznych lub pracach okresowych latanie stanie i cały proces szkolenia wydłuży się.

6. kolejka do sprzętu – jak często i czy w ogóle dochodzi do takich sytuacji, że ktoś danego dnia nie poleci, lub poleci jedynie na chwilę z powodu braku sprzętu.

7. dostępność instruktorów – na nic nadmiar szybowców, gdy nie będzie kim szkolić, dlatego warto zawczasu upewnić się, czy na miejscu jest instruktor lub instruktorzy, których nie zabraknie podczas różnych etapów szkolenia.

8. dni w jakie działa aeroklub – to bardzo istotne ponieważ są ośrodki, które latają niezależnie od dnia tygodnia, ale są i takie, które prowadzą swoją działalność “od święta” i takie, dla których nie opłaca się wyciągać sprzętu dla 1-2 osób. To może spowodować, że szkolenie będzie się ciągnąć miesiącami, a nawet latami mimo, że jest pogoda i sprzęt.

9. praktykowane metody startu – dzięki temu dowiesz się, czy w jednym miejscu można uzyskać uprawnienia na różny rodzaj startu, oraz czy jest możliwość zrealizować tańsze szkolenie podstawowe z użyciem wyciągarki albo autoholi. Dowiesz się też czy bezproblemowo przeszkolisz się później na start za samolotem lub odwrotnie.

10. dodatkowe działania ośrodka – warto również zrobić rozeznanie, czy dany ośrodek jest jakkolwiek aktywny w środowisku lotniczym. Czy organizuje obozy przelotowe, dodatkowe szkolenia, zawody szybowcowe. Szkolenie się od początku w aktywnie działającym ośrodku daje sporą szansę na lepsze wsparcie w dalszej lotniczej ścieżce także po odebraniu licencji.

11. możliwość noclegu – to bardzo istotne jeśli rozważasz szkolenie gdzieś dalej od domu. Warto to czasem wziąć pod uwagę bo może się okazać, że skoszarowane szkolenie szybowcowe i mieszkanie na lotnisku znacznie przyspieszy szkolenie umożliwiając wykorzystywanie każdego okna pogodowego oraz zredukuje koszty o dojazdy.

Mam nadzieję, że te kilka pytań ułatwi zbieranie wartościowych informacji o ośrodkach, a odpowiedzi pomogą w podjęciu decyzji co do wyboru miejsca szkolenia oraz pomogą uniknąć przykrych doświadczeń z ośrodkami, w których szkolenia ciągną się w nieskończoność powodując dodatkowe koszty wymuszone dodatkowymi lotami wznawiającymi itp.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on